SMART Hedef Nedir?

LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
SMART Hedef Nedir?

Son günlerin popüler kavramlarından birisi olan smart hedef başarıyı net bir şekilde ölçemeye verilen kavramdır. Ölçme süreçlerini aynı zamanda net hale getirmek içinde kullanılır. Bu hedef türünü belirlerken bazı faktörler mutlaka dikkate alınmalıdır. Belirlenecek hedefler mümkün olduğunca spesifik düzeyde olmalıdır. Yani net olmalıdır.

Hedef bu süreçte belirli bir konu üzerine odaklanmalıdır. Gene aynı şekilde bir faaliyet üzerine de odaklanabilir. Hedefin başarı derecesini ölçmek mümkün olmalıdır. Somut ölçütler ve göstergeler belirlemek özellikle smart hedef sürecinin en önemli faktörleri arasında bulunuyor.

Bu durum hedefin verimliliğini ve ölçülebilirliğini %80 oranında artıracaktır. Hedef mutla suretle gerçekçi olmalıdır. Özellikle belirleme sürecinde mutlaka yeteneklerinizi ve kabiliyetlerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Smart Hedef Belirlemenin Avantajları Nelerdir?

Hedef belirleme de smart hedef belirlemenin avantajları oldukça fazladır. Bu hedefler belirli bir düzeydeki sonuca odaklı oldukları için hedefinize daha iyi bir şekilde kitlenmiş olursunuz. Böylelikle net bir odak sağlamış olursunuz.

Ölçülebilir düzeyde başarılar kazanma konusunda da smart hedefler sayesinde ilerlemenizi anlık olarak kaydedebilir ve ölçebilirsiniz. Böylelikle ulaşma sürecine ne kadar ilerleme kaydettiğinizi kolaylıkla anlayabileceksiniz. Ulaşılabilirlik ve gerçekçilik açısından da bu hedef türü son derece önemlidir.

Bu durum hedeflere ulaşma olasılığınızı ciddi düzeyde artırır. Böylece sizi aşırı yüksek düzeyde hedefler koymaktan alıkoyar. Smart hedefler belirlemek stratejik planlama yeteneğinizi güçlendirir. Daha stratejik kararlar alabilirsiniz.

Smart Hedef Belirleme Ne İşe Yarar?

Birçok alanda işe yarayan smart hedef belirleme faktörü özellikle belirlediğiniz planlara daha net bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Hedeflerinize tam odaklı bir şekilde ulaşarak hedeflerinizi ölçülebilir olarak gözlemleme sürecini sizlere sunar. Ölçülebilirlik ve ulaşılabilirlik bakımından kişilere avantajlar sağlaması bu hedef türünün en önemli göstergeleri arasındadır.

Belirleyeceğiniz hedeflerde temel kriter ulaşılabilirlik olacağı için bu durum aynı zamanda sizin motivasyonunuzu da pozitif yönde artırır. Adım adım planlamalar oluşturarak hedefleri gerçekleştirmenize olanaklar tanır.

Bu sayede ekibinizi daha iyi bir şekilde yönetmenizi sağlayacak gerekli becerileri öğrenmiş olursunuz. Hedeflere ulaştıkça daha büyük başarılara ulaşma motivasyonunuz ciddi düzeyde artış gösterir.

Bize Ulaşın
İletişim formu aracılığıyla ve 444 40 80 numaralı iletişim numaramız üzerinden bize taleplerinizi iletebilirsiniz.

 

Limondesk'i 14 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin!

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER