Müşteri Yaşam Boyu Değeri Nedir?

LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
Müşteri Yaşam Boyu Değeri Nedir?

Pazarlama strateji oluşturmak için müşteri yaşam boyu değeri ile ilgili bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu değer söz konusu şirket ya da firmaların gelecekle ilgili daha kolay çıkarımlarda bulunmasına yardımcı olur.

Müşteri Yaşam Boyu Değeri (Customer Lifetime Value) Nedir?

Müşteri yaşam boyu değeri olarak adlandırılan CLV müşterinin geçmişte markadan yapmış olduğu satın alımlara bakarak gelecekte ne kadar satış yapabileceğini öngörmeye yarayan bir değerdir.

Yani bu oran söz konusu müşterinin yaşamı boyunca markaya ne kadar getiri sağlayacağını ifade eden bir oran olarak kabul edilir. Tek seferlik alışveriş deneyimi ile dolu bir markanın CLV oranının yüksek olması beklenemez.

CLV Nasıl Yükseltilir?

CLV oranını yüksek tutmak isteyen markalar müşteri beklentilerini analiz etmelidir. Müşteri beklentisine uygun içerik ya da ürün çıkaran siteler dikkatleri üzerine çekeceği için CLV oranını yükseltebiliyor.

Bunun yanında belli aralıklarla kampanya ya da promosyon yapmak da CLV oranının yükselmesine yardımcı oluyor. CLV oranının yüksek olması için müşterilerden gelecek geri dönüşleri iyi analiz etmek önemlidir.

Müşteri Yaşam Boyu Değerinin Önemi

Müşteri yaşam boyu değeri herhangi bir işletme ya da markanın en önemli ölçütlerinden biri olarak kabul ediliyor. CLV oranı olarak da bilinen bu oranı yüksek olan markalar şirketini kısa sürede geliştirme imkanı bulur.

Bunun yanında CLV oranının yüksek olması şirkete şu avantajları sunar:

  • Hedef kitle ile daha kolay iletişim kurma imkanı verir.
  • Müşteri davranışlarının anlaşılmasını sağlar.
  • Markaya karşı olumlu benlik algısı geliştirilen kişi sayısını belirlemeye yardımcı olur.
  • Garanti sayılabilecek getiri miktarını anlamaya yardımcı olur.

Müşteri Yaşam Boyu Değerinin Düşük Olma Nedenleri

Müşteri yaşam boyu değerinin düşük olmasının tek bir sebebi yoktur. Bu oranın düşük olmasını etkileyen nedenlerin başında müşteri farklılıklarına yönelmeyip standart içeriklerle satış yapmak geliyor.

Müşteri farklılıklarını analiz etmeyen şirketler internet kullanıcıları tarafından tercih edilmiyor. CLV’yi düşüren önemli nedenlerden birisi de dijitalleşmedir. Dijital alana uygun içerikler sunmayan markalar rakiplerinin gerisinde kalacağı için CVL oranını yükseltemiyor.

Bize Ulaşın
İletişim formu aracılığıyla ve 444 40 80 numaralı iletişim numaramız üzerinden bize taleplerinizi iletebilirsiniz.

Limondesk'i 14 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin!

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER