Dijital Pazarlama ve E-Ticarette Chatbot Devri

LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
Dijital Pazarlama ve E-Ticarette Chatbot Devri

Dijital pazarlama ve e-ticaretin hayatımıza girmesi ile birlikte alışveriş alışkanlığı da değişmiştir. Özellikle günümüzde online çözümler daha cazip geldiği için e-ticaret alanında da gelişmeler yaşanmaktadır. Ayrıca her çözüm kendi ihtiyacını yaratmakta ve e-ticaret ile aralanan kapı sanal asistanlar sayesinde de ardına kadar açılmaktadır. 

ChatBot Nedir?

Kullanıcıların dijital ortamda mesajlaşma yolu ile bir kişi gibi iletişim kurdukları ve herhangi bir alanda işlem yapma, bilgi alma gibi bazı amaçlar ile kullandıkları sohbet ortamına chatbot adı verilmektedir. Kişiler bir chatbot kullanarak sinema bileti alma işlemi gibi herhangi bir işlemi yapabilmeleri mümkündür.

Chatbotlar dijital dünyada alışılmış bir ara yüz değildir. Chatbotlar diyalog bazlı ara yüz kullanmaktadır.

Chatbotlar web sitesinin menüsünde aranılan bir bilgiyi her an veya sohbet ederken ekrana getirebilmektedir. Ayrıca web sitelerini, mobil uygulamaları, canlı destek veya çağrı merkezini kullanarak yapılan işlemleri de gerçekleştirebilmektedir. Buradaki fark kullanıcıların yapmak istediklerini diyalog kurarak yapmasıdır. İşlem yapan ve bilgi veren pek çok farklı türde chatbotlar günümüzde e-ticaretin ve dijital pazarlamanın da hayatına girmiş durumdadır.

Dijital Pazarlamada ChatBotların Avantajları Nelerdir?

E-ticaret veya dijital pazarlamada chatbotların pek çok avantajı bulunmaktadır. Özellikle müşteriler için büyük kolaylık sağlaması ve ek hizmetler sunması bakımından verimliliği arttırmaktadır. Chatbot sistemi işletmelerin insan etkileşim ihtiyacını azaltmaktadır. Müşterilerin soru ve sorunlarına ise kolaylıkla çözümler üretmektedir.

Chatbotların sağladığı diğer bir kolaylık ise her zaman kullanılabilir olmasıdır. 7 gün 24 saat kullanılan chatbotlar müşterilerin sorularına hemen cevap verebilme ve müşterilerin kendilerini özel hissetmelerini sağlamaktadır. Bu sayede de işletmeler müşteri kayıp oranlarını azaltmakta ve müşteri memnuniyetini sağlamaktadır.

E-Ticaret ve Dijital Pazarlamada Chatbotların Önemi

Günümüzde pek çok şey artık online ortamda yapılmaktadır. Bu anlamda chatbotların önemi de oldukça büyüktür. Müşteri hizmetleri maliyetlerinden büyük tasarruf sağlayan chatbotlar işletmelerin maaş, eğitim ve altyapı maliyetleri gibi ek maliyetlerden de tasarruf etmesini sağlamaktadır. Chatbotlar ile işletmeler müşteri hizmetleri deneyimini geliştiren temel üretkenlik ölçümlerini de büyük oranda iyileştirmektedir.

Limondesk'i 14 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin!

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER