Chatbotlar (Sohbet Robotları) Neden Önemlidir?

LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
Chatbotlar (Sohbet Robotları) Neden Önemlidir?

Sohbet robotları, müşteriler için kolaylık ve ek hizmetler sunarken verimliliği artırır, işletmelerin giderlerinde tasarruf sağlar. Chatbot sistemi, şirketlerin insan etkileşim ihtiyacını azaltırken, müşterilerin soru ve sorunlarının kolayca çözülmesine olanak tanır. İşletmenizde sohbet robotu stratejisini benimsemenin önemini ve daha fazla müşteri kazanmak veya mevcut müşterileri elde tutmak için chatbotların sağladığı katma değerlere birlikte bakalım.

Sohbet robot kullanımı müşteri bekleme süresini azaltarak verimliliğe ciddi katkı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre tüketicilerin % 21’i bir işletmeyle iletişim kurmanın en kolay yolu olarak chatbotları görmektedir. Online destek ile müşterilerin kuyrukta beklemeden soru ya da sorunlarına anında yanıt almalarını sağlayarak işletmelerin verimliliğini arttırmaktadır.

             Chatbotların bir diğer katkısı ise 7 gün 24 saat kullanılabilir olmasıdır. Müşterilerin %68’i, kendilerinin önemsenmediğini hissettiklerinde en kısa sürede rakip firmaya yönelmektedir. Canlı destek kullanmanın en büyük potansiyel faydası 24 saat kesintisiz çalışan müşteri hizmetleri olmasıdır. Sohbet robot kullanımı müşteri kayıp oranını azaltmaktadır. Ziyaretçilerin ilgisini çekmek, tartışmasız hemen çıkma oranlarını düşürmenin ve ardından dönüşümleri artırmanın en kesin yoludur. Sohbet robotları ile etkileşim stratejinizi daha da artırabilir ve ziyaretçilerin ilgisini çekebilirsiniz. Yapılan araştırmalar, dünya çapındaki tüketicilerin %67’sinin müşteri desteği için bir canlı destek sistemi kullandığını söylüyor.

Yapılan araştırmada sohbet robotlarının işletmelerin 2022 yılına kadar yılda 8 milyar dolardan fazla tasarruf etmesine yardımcı olacağı tahmin ediyor. Chatbotlar, işletmelerin maaş, eğitim ve altyapı maliyetleri gibi ek maliyetlerden tasarruf etmesine yardımcı oluyor. Yapay zeka sohbet robotları ile işletmeler, müşteri destek maliyetlerinden tasarruf edebilir ve müşteri hizmetleri deneyimini geliştiren temel üretkenlik ölçümlerini iyileştirebilir.

Sohbet robotları satışlarınızı artırarak satış süreçlerinizi otomatik hale getirmektedir. Aynı zamanda potansiyel müşterilerinizin ön değerlendirmesini gerçekleştirerek doğru ekibe yönlendirmesini, anında müşteri ile etkileşim kurarak görüşmenin satışa dönüşme oranlarını arttırmaktadır.

Yazımız Hakkında Tüm Sorularınız İçin Bize Ulaşabilirsiniz

Bilgi almak için sadece bir kaç dakikanızı ayırarak formumuzu doldurmanız neticesinde müşteri hizmetleri yetkililerimiz en kısa sürede tarafınıza dönüş yapacaktır. Siteye canlı destek ekleme isteyenler için özel oluşturulacak ücretsiz demo panelimizi 15 gün boyunca deneyebilirsiniz. 

Limondesk'i 14 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin!

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER