Chatbot Nasıl Çalışır?

LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
LimonDesk image
Chatbot Nasıl Çalışır?

Chatbot Nasıl Çalışır?

Bu yazımızda canlı destek sistemleri içerisinde yer alan chatbotların en çok merak edilen Chatbotlar nasıl çalışır konusunu cevaplayacağız. Chatbotların çalışma sistemine geçmeden önce ChatBotlar nedir? Tekrar hatırlatmakta fayda var.

Chatbot veya bot doğal bir insan konuşmasını simüle eden bir bilgisayar programıdır. Kullanıcılar, gerçek bir insanla nasıl konuşacakları gibi, bir chatbot ile iletişim kurar. Bir chatbotun en önemli görevi olan ilgili varlıkları çıkarmak için kullanıcının isteğinin amacını analiz ederek ve belirleyerek çalışır. Analiz yapıldıktan sonra kullanıcıya uygun yanıt verilir.

               Peki, chatbot nasıl çalışır?

Sohbet robotları, özelliklerine göre çeşitlenerek çalışır. Bunların ilki kural tabanlı chatbot yazılımıdır. Sanal asistana çok benzeyen, kurallara dayalı sohbet robotu teknolojisi, "Evet" ve "Hayır" gibi tıklama eylemlerine dayalı olarak veya belirli bir anahtar kelimeyi veya anahtar kelime grubunu tanıyarak hareket edebilir. Örneğin, bu chatbot modelinde sitenize bir ziyaretçi geldiğinde canlı sohbet destek sisteminize mesaj atıyor. Soruyu önceden yapılandırdıysanız, sohbet botunuz kullanıcıyı yanıtlar. Kurallara göre çalışan bir chatbot genellikle oldukça sınırlıdır. Bu, sabit komutlara yanıt vermek için tasarlanmıştır. 

Bir diğer chatbotlar, sohbet robotunun kullanıcının girdilerinden ve isteklerinden öğrenmesine yardımcı olan makina öğrenimini (ML)  kullanır. ML, bilgisayarın verilerden kendi kendine öğrenme, kalıpları tanıma ve minimum insan müdahalesi ile karar verme yeteneğidir. 

Bir diğer chatbot modeli olan Yapay Zeka Sohbet Robotlarıdır.  Yapay zeka destekli botlar, kural tabanlı ve entelektüel olarak bağımsız olanın en iyisini birleştirir. Bu sohbet robotları, insanları anlamak için Makine Öğrenimi, Yapay Zeka ve Doğal Dil İşleme (NLP) kullanır. 

Chatbot ve Canlı Destek Sistemi Hakkında Tüm Sorularınız İçin Bize Ulaşabilirsiniz

444 40 80 numaralı telefonumuz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Chatbot Nedir? Bilgi almak için sadece bir kaç dakikanızı ayırarak formumuzu doldurmanız neticesinde müşteri hizmetleri yetkililerimiz en kısa sürede tarafınıza dönüş yapacaktır. Siteye canlı destek ekleme isteyenler için özel oluşturulacak ücretsiz demo panelimizi 15 gün boyunca deneyebilirsiniz. Her türlü bilgi ve soru için sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağımızı belirtmek isteriz.

Limondesk'i 14 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin!

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER